Czerwiec 2024, Wrocław / Sobótka
Projekt „Weź to na miękko – kompetencje przyszłości” był realizowany w ramach zadania „Młodzież aktywna na rynku pracy”, na zlecenie Urzędu Marszałkowskiego Województwa Dolnośląskiego, w okresie od 6.05.2024 do 31.08.2024. Projekt był dofinansowany z budżetu Samorządu Województwa Dolnośląskiego.
Projekt „Miękkie lądowanie na rynku pracy” powstał w Fundacji na rzecz Wspierania Innowacji Społecznych IDEA LAB w odpowiedzi na potrzebę poprawy sytuacji młodych mieszkańców Dolnego Śląska, w szczególności z grup defaworyzowanych, w trudnym momencie ich wejścia na rynek pracy. Ma on na celu wyposażenie uczestników w narzędzia umożliwiające bycie konkurencyjnym na rynku pracy – uświadomienie im znaczenia i rozwój umiejętności miękkich, przyczyniając się do wzrostu ich samooceny, umiejętności autoprezentacji i kreatywnego rozwiązywania problemów, a w kolejnym kroku konkurencyjności i atrakcyjności dla pracodawców. Liczne badania dotyczące umiejętności miękkich u młodych ludzi pokazują, że młodzi ludzie mają problem z rozpoznawaniem i nazywaniem umiejętności miękkich. Wielu z nich nie rozumie potrzeby ich rozwijania i możliwości zastosowania. Z drugiej strony, pracodawcy oczekują od młodych ludzi w głównej mierze właśnie umiejętności miękkich. W społeczeństwie opartym na wiedzy właśnie one odgrywają kluczową rolę w pracy, gdyż wszystko inne można łatwo sprawdzić i się tego nauczyć, natomiast umiejętności miękkie wymagają treningu i praktyki – było to szczególnie trudne w ostatnim czasie edukacji online, który u wielu młodych ludzi spowodował obniżenie motywacji do działania, wycofanie z życia społecznego, a także spadek samooceny i wiary we własne umiejętności. W badaniach podkreśla się, że system formalnego kształcenia nie skupia się w dostatecznym stopniu na umiejętnościach miękkich i w dalszym ciągu stawia nacisk głównie na wiedzę, która w dobie Internetu nie ma już aż takiej wartości. Wykazują one rozdźwięk pomiędzy pracodawcami a młodymi ludźmi w rozumieniu umiejętności miękkich i możliwości ich zastosowania. Pracodawcy oczekują od kandydatów wysoko rozwiniętych umiejętności miękkich, podczas gdy wielu młodych ludzi nawet nie słyszało o takim pojęciu.
Osobami, do których kierowany był projekt, byli młodzi mieszkańcy Dolnego Śląska z przedziału wiekowego 15-25 lat, podopieczni Wrocławskiego Centrum Opieki i Wychowania we Wrocławiu oraz Młodzieżowego Ośrodka Wychowawczego w Sobótce. Dodatkową grupą docelową są pracownicy młodzieżowi, nauczyciele, wychowawcy, którzy będą mogli wykorzystać scenariusze warsztatów na swoich zajęciach, przyczyniając się do upowszechnienia rezultatów projektu – a zatem więcej młodych ludzi nabędzie kompetencje pozwalające im samodzielnie planować i stawiać odpowiednie kroki na drodze rozwoju zawodowego, przez co staną się bardziej konkurencyjnymi na współczesnym rynku pracy.
W ramach projektu został przeprowadzony cykl 2 modułów szkoleniowych, zaprezentowanych poniżej:
• „Wprowadzenie do umiejętności miękkich. Czym są, jak je rozpoznać i po co je rozwijać?”
http://idea.labdrg.eu/wp-content/uploads/Wez-to-na-miekko-modul-1.pdf
• „Praca w grupie i komunikacja”
http://idea.labdrg.eu/wp-content/uploads/Wez-to-na-miekko-modul-2.pdf