Październik 2021, Oleśnica
Projekt „Wejdź w świat online z wartościami” jest realizowany w ramach zadania „Działania wspierające aktywizację młodzieży na rynku pracy”, na zlecenie Urzędu Marszałkowskiego Województwa Dolnośląskiego, w okresie od 1.09.2021 do 30.11.2021.
Projekt „Wejdź w świat online z wartościami offline” powstał w Fundacji na rzecz Wspierania Innowacji Społecznych IDEA LAB w odpowiedzi na potrzebę poprawy sytuacji młodych mieszkańców Dolnego Śląska, w szczególności z grup defaworyzowanych, w trudnym momencie ich wejścia na rynek pracy. Stare schematy pracy w rzeczywistości online często nie odpowiadają współczesnym potrzebom i są wręcz niemożliwe do zastosowania, zaś nowe wciąż się nie utrwaliły, przez co brak jest odpowiednich wzorców, na których można się oprzeć. Projekt ma na celu wyposażenie uczestników w narzędzia umożliwiające podniesienie ich konkurencyjności na rynku pracy –uświadamiając im znaczenie i wyposażając w umiejętności automotywacji, wyznaczania celów i zarządzania sobą w sytuacji pracy zdalnej, przyczyniając się do wzrostu ich poczucia sprawczości, samooceny, umiejętności autoprezentacji i kreatywnego rozwiązywania problemów, a w kolejnym kroku konkurencyjności i atrakcyjności dla pracodawców w nowej sytuacji na rynku pracy. Istotnym celem cyklu warsztatów było nabycie podstaw umiejętności zarządzania sobą w sytuacjach stresu, skutecznej motywacji i komunikacji. Poszerzając te kompetencje młodzi ludzie mieli szanse przekonać się o istnieniu zależności między sukcesem w życiu zawodowym, a kreatywnością i umiejętnością dostosowania się do zmieniającej się struktury współczesnego rynku pracy, szczególnie w nowej rzeczywistości online.
Osobami, do których kierowany był projekt, było 18 młodych mieszkańców Dolnego Śląska z przedziału wiekowego 15-25 lat, podopieczni Centrum Kształcenia i Wychowania OHP w Oleśnicy. Priorytet będą miały osoby z grup defaworyzowanych, podopieczni Centrum Kształcenia i Wychowania OHP. Dodatkową grupą docelową są pracownicy młodzieżowi, nauczyciele, wychowawcy, którzy będą mogli wykorzystać scenariusze warsztatów na swoich zajęciach, przyczyniając się do upowszechnienia rezultatów projektu – a zatem więcej młodych ludzi nabędzie kompetencje pozwalające im samodzielnie planować i stawiać odpowiednie kroki na drodze rozwoju zawodowego, przez co staną się bardziej konkurencyjnymi na współczesnym rynku pracy, szczególnie w nowej rzeczywistości online.
W ramach projektu został przeprowadzony cykl 3 modułów szkoleniowych, zaprezentowanych poniżej:
• „Online, czyli zdalnie w nowym świetle, z zachowaniem najważniejszych wartości świata offline”;
• „Radzenie sobie ze stresem oraz spadkiem motywacji w procesie wejścia na rynek pracy”;
• „Komunikacja – w jaki sposób skutecznie komunikować się online? Najlepsze praktyki”