Wrzesień / Październik / Listopad 2022, Mysłakowice / Ząbkowice Śląskie / Wrocław
Projekt „Miękkie lądowanie na rynku pracy” był realizowany w ramach zadania „Młodzież aktywna na rynku pracy”, na zlecenie Urzędu Marszałkowskiego Województwa Dolnośląskiego, w okresie od 15.06.2022 do 31.12.2022. Projekt był dofinansowany z budżetu Samorządu Województwa Dolnośląskiego.
Projekt „Miękkie lądowanie na rynku pracy” powstał w Fundacji na rzecz Wspierania Innowacji Społecznych IDEA LAB w odpowiedzi na potrzebę poprawy sytuacji młodych mieszkańców Dolnego Śląska, w szczególności z grup defaworyzowanych, w trudnym momencie ich wejścia na rynek pracy. Miał on na celu wyposażenie uczestników w narzędzia umożliwiające bycie konkurencyjnym na rynku pracy – uświadomienie im znaczenia i rozwój umiejętności miękkich, przyczyniając się do wzrostu ich samooceny, umiejętności autoprezentacji i kreatywnego rozwiązywania problemów, a w kolejnym kroku konkurencyjności i atrakcyjności dla pracodawców. Liczne badania dotyczące umiejętności miękkich u młodych ludzi pokazują, że młodzi ludzie mają problem z rozpoznawaniem i nazywaniem umiejętności miękkich. Wielu z nich nie rozumie potrzeby ich rozwijania i możliwości zastosowania. Z drugiej strony, pracodawcy oczekują od młodych ludzi w głównej mierze właśnie umiejętności miękkich. W społeczeństwie opartym na wiedzy właśnie one odgrywają kluczową rolę w pracy, gdyż wszystko inne można łatwo sprawdzić i się tego nauczyć, natomiast umiejętności miękkie wymagają treningu i praktyki – było to szczególnie trudne w ostatnim czasie edukacji online, który u wielu młodych ludzi spowodował obniżenie motywacji do działania, wycofanie z życia społecznego, a także spadek samooceny i wiary we własne umiejętności. W badaniach podkreśla się, że system formalnego kształcenia nie skupia się w dostatecznym stopniu na umiejętnościach miękkich i w dalszym ciągu stawia nacisk głównie na wiedzę, która w dobie Internetu nie ma już aż takiej wartości. Wykazują one rozdźwięk pomiędzy pracodawcami a młodymi ludźmi w rozumieniu umiejętności miękkich i możliwości ich zastosowania. Pracodawcy oczekują od kandydatów wysoko rozwiniętych umiejętności miękkich, podczas gdy wielu młodych ludzi nawet nie słyszało o takim pojęciu.
Osobami, do których kierowany był projekt, byli młodzi mieszkańcy Dolnego Śląska z przedziału wiekowego 15-25 lat, podopieczni Ośrodków Szkolenia i Wychowania OHP w Ząbkowicach Śląskich i Mysłakowicach oraz i Młodzieżowego Ośrodka Wychowawczego im. Matki Teresy Potockiej dla Dziewcząt Niedostosowanych Społecznie we Wrocławiu. Dodatkową grupą docelową są pracownicy młodzieżowi, nauczyciele, wychowawcy, którzy będą mogli wykorzystać scenariusze warsztatów na swoich zajęciach, przyczyniając się do upowszechnienia rezultatów projektu – a zatem więcej młodych ludzi nabędzie kompetencje pozwalające im samodzielnie planować i stawiać odpowiednie kroki na drodze rozwoju zawodowego, przez co staną się bardziej konkurencyjnymi na współczesnym rynku pracy.
W ramach projektu został przeprowadzony cykl 4 modułów szkoleniowych, zaprezentowanych poniżej:
• „Wprowadzenie do umiejętności miękkich. Czym są, jak je rozpoznać i po co je rozwijać?”
• „Praca w grupie”
• „Komunikacja”
• „Rozwiązywanie problemów i krytyczne myślenie”